Sezonas apavi..Visi padomi bez modes tendenču apskata ;)

Ziņojums ir pievienots Xnet.lv, februāris 12, 2018

Apavu izvēle var kļūt par sarežģītu uzdevumu pie mainīgajiem laika apstākļiem Latvijas teritorijā. Protams, arī ziemā vēlamies izskatīties labi, taču ziemas zābaku izvēle nav tikai stila jautājums.  Lai pareizi novērtētu vai apavi būs piemēroti laika apstākļiem Latvijā ir jāpievērš uzmanība būtiskiem aspektiem. Kā zināms, nav sliktu laika apstākļu, tikai nepiemērots apģērbs. Nepiemēroti apavi nereti nespēs pasargāt no saaukstēšanās un kritieniem slidenā laikā.

Foto : canva.com

Latvijas ziemas sezona pēdējos gados ir sākusies tikai ar jaunā gada iestāšanos un ilgst līdz marta beigām, dažkārt pat aprīļa vidum.  Šajā ziemā Janvāra mēnesī Liepājā termometra stabiņš naktī noslīdēja līdz -14,6 grādiem, ziņoja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā. Vajag ņemt vērā, ka ziema Latvijā var sasniegt +3’C un noslīdēt līdz -20’C.

Pareizāk ir nopirkt piemērotus apavus aukstā laikā, pievēršot uzmanību apavu to funkcionalitātei. Lai izvairītos nopirkt, piemēram, kārtējos sporta apavus, jo tie ir ļoti skaisti, praktiski vai par pievilcīgu cenu tieši šobrīd pieejami veikalā, veicot izvēli nepieciešams sašaurināt apavus pēc to pielietojuma, līdz iespējami mazākajam apavu skaitam. Tādā veidā atsijājot no piedāvājuma klāsta apavu modeļus, kas neatbilst Jūsu sākotnējām prasībām. Izvēloties apavus vajadzētu būt pilnīgi skaidram to pielietojumam, no tā viskrasāk atšķirsies modeļu klāsts.

Apavu pielietojums

Atbildi uz šiem jautājumiem, lai saprastu, kādi apavi Tev noderēs tagad!

  • Cik bieži Tu plāno pārvietoties ar šiem apaviem?

Tie būs apavi, kurus vilksi katru darba dienu vai tikai brīvdienās.

  • Cik ilgi Tu atradīsies ārā?

Tu plāno ar šiem apaviem pavadīt brīvo laiku ārā, vai tikai īsu brīdi, lai iekāptu tuvējā transporta līdzeklī.

  • Uz kurieni Tu dosies?

Tavs maršruts būs no Rīgas doties pārgājienā līdz Siguldai, vai Tavos plānos ir doties uz teātra izrādi.

Laika apstākļi

Kādai āra temperatūrai ir piemēroti apavi? Materiāls no kā ir izgatavoti apavi un oderējums var būt ar atšķirīgu spēju uzturēt siltumu apavos. Tautā klīst daudz mīti par materiāliem

Izmērs

Kāds ir Tavu apavu izmērs? Bieži ražotāji strādā ar atšķirīgām izmēru tabulām, tādēļ izvēloties savus sezonai piemērotos apavus, ļoti svarīgi ir noskaidrot īsto apavu izmēru pirms veikt iegādi. Lai internetā iegādātos apavus pareizajā izmērā būtiski ir nomērīt pēdas garumu, turklāt ņemt vērā Jums zināmās citas kājas īpatnības, kuras varētu ietekmēt izmēra izvēli.

Izskata īpatnības

Kāds ir galamērķis gājienam? Zinot galamērķi, uz kurieni apavi tiks vilkti, tos būs vieglāk izvēlēties. Izskata īpatnības jāņem vērā, ka dodoties uz darbu un dodoties atpūtas pārgājienā apavu izskats var būt krasi atšķirīgs.

Izvēloties ziemas zābakus, jāpievērš uzmanība zoles biezumam, lai vēsums no zemes mazāk tiktu cauri. Ja tiem ir arī rievojums, tad tie būs mazāk slideni.

Apavu kopšana ziemas sezonā

Svarīgs aspekts ir apavu kopšanas veids. Tas ir savrīgi arī, lai apavu kalpošanas ilgums būtu iespējami garāks.

Noteikti nav ieteicams žāvēt zābakus vai kurpes uz radiatoriem vai karstas krāsns, lai izvairītos no situācijas, kurā tiek sabojāts materiāls, no kā ražoti apavi un zoles, kā rezultātā tie var sākt plaisāt. Ražotāji iesaka izmantot elektrisku ierīci – apavu žāvētāju. Katrā zābakā vai kurpē ieliek pa pelītei, ieslēdz ierīci un dažas stundas ļauj tai darboties. Žāvētājs, uzsilstot līdz +30 °C, vienmērīgi no iekšpuses izžāvē samirkušos apavus. Pēc izžāvēšanas ar baudu varēsiet uzvilkt sausus zābakus.

Lai zābakus vai kurpes ilgāk uzturētu nevainojamā kārtībā, vajadzētu būt vismaz diviem sezonas apavu pāriem. Maiņas apavi pagarinās abu pāru lietošanas ilgumu, kamēr viens pāris žūst un atkopjas pēc valkāšanas, tikmēr otru apavu pāri velk kājās un dodas ziemas ceļos. Apavu nolietošanos ietekmē gan ārējās vides apstākļi, gan valkātāja dabiskās mikrovides radītie mitruma un baktēriju savienojumi.

Risinājums ir arī ieliekamās zolītes, lai tās var pēc valkāšanas izņemt un izžāvēt. Pirms vilkšanas ievietojot sausas zolītes, siltuma un komforta sajūta saglabāsies ilgāku laiku.

Vēl ir iespēja izveidot žāvējamos ieliktņus paša rokām, tam nepieciešami divi nelieli auduma maisiņi (var šim nolūkam izmantot, piemēram, plānās zeķītes bez pāra). Maisiņos ieber nedaudz rīsu un aizsien vai aizšuj galus. Ja pie rīsiem iepilināsiet nedaudz ēteriskās eļļas, tad apavi būs kļuvuši arī aromātiski, nomācot citus specifiskus aromātus.