Ziņojums ir pievienots xnet.lv, marts 06, 2018

Foto: Pixabay.com

 

Kā Tavs auto jūtas pēc ziemas izbraucieniem? Tūlīt, tūlīt jau varēsim mesties jaunajā – vasaras – sezonā, tikai… Vajadzīgas vasaras riepas. “No kura datuma tās jāmaina?” ir jautājums, kas katru gadu mēdz parādīties ne tikai jauno, bet arī jau pamatīgi pieredzējušo šoferīšu prātos. Atbildi uz šo jautājumu un vērtīgu informāciju šoferiem – iesācējiem meklē mūsu speciālistu sagatavotajā rakstā!

Kāpēc vajadzīgas vasaras riepas?

Vai Tu par šo jautājumu kādreiz esi tā nopietni aizdomājies? Kas gan vasaras riepās ir tik īpašs? Mēs atvieglosim Tev domāšanas procesu, pasakot priekšā – tas ir riepas gumijas sastāvs. Katrs šoferis zina – pastāv trīs riepu veidi:

 • vasaras riepas;

 • ziemas riepas;

 • vissezonas riepas.

Vasaras riepu gumija ir radīta pēc speciālas tehnoloģijas, kas temperatūrā, zemākā par +7oC, sacietē, pasliktinot auto vadāmību un pamatīgi pagarinot bremzēšanas ceļu. Ziemas riepu gumijas sastāvs ir speciāli izveidots, lai mīnusos riepas nesacietētu, bet temperatūra, kas augstāka par +7oC, liek riepu gumijai palikt mīkstai, atkal pamatīgi pasliktinot vadāmību, palielinot bremzēšanas ceļu un degvielas patēriņu.

Foto: Pixabay.com

 

Vasaras riepas – no kura datuma tās jāuzliek?

Laiks ķerties pie lielā jautājuma, kas šoferu prātos atgriežas katru gadu, tuvojoties pavasarim. Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka ziemas riepām OBLIGĀTI jābūt līdz 1. martam. Laika posmā no 1. marta līdz 1. aprīlim šoferiem ir atļauts braukt vai nu ar ziemas, vai vasaras (vai vissezonas) riepām atkarībā no autovadītāja vēlmes, un parasti uz vasaras riepām visi ir pārgājuši laikā līdz jau minētajam 1. aprīlim. Vēl ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka no 1. maija ir AIZLIEGTS izmantot riepas ar radzēm. Tātad, vasaras riepas no kura datuma jāuzliek? Visi vienbalsīgi atbildām – pēc izvēles sākot no 1. marta līdz 1. maijam.

Kā izvēlēties piemērotākās vasaras riepas?

Vēl viens aktuāls jautājums, īpaši jauno šoferu vidū – kā saprast, kuras riepas iegādāties? Jāsāk ar to, ka tuvojošās sezonā visaktuālākās Latvijā būs:

Ko gan nozīmē šie burtu-ciparu kodi? Vasaras riepas R15 nozīmē to, ka riepu diskadiametrs - 15 collas, kas ir 38,10cm liels, vasaras riepas R16 diska diametrs - 16 collas, kas ir 40,64cm liels, bet vasaras riepas R17 diska diametrs būs - 17 collas, kas ir 43,18cm liels. Nākamais jautājums – kā zināt, kuras tieši – vasaras riepas R15, vasaras riepas R16 vai vasaras riepas R17 – ir piemērotas Tavam auto? Šī informācija ir atrodama gan auto rokasgrāmatā, gan ražotāja mājaslapā. Būs jāgūst ieskats no dažādiem informācijas avotiem.

Foto: Pixabay.com

 

Auto entuziasti un viņu kļūdas

Katra šofera, lielākoties tieši jaunu vīriešu dzīvē notiek aktīva auto tūninga jeb automašīnas uzlabošanas plānošana. Viens no punktiem, kam šie jaunieši pamatīgi pieķeras, ir – uzlikt pēc iespējas lielākas riepas, jo pastāv uzskats, ka auto ar lielākām riepām izskatās iespaidīgāks vai pamanāmāks. Jaunieši rīkojas neapdomīgi, nepadomājot, ka tādā veidā var vienīgi izberzt arkās caurumus un sabojāt riepas. Jāizvēlas tieši tāda izmēra riepas, kādas noteicis ražotājs! Auto, kam der vasaras riepas R15 nederēs ne ziemas, ne vasaras riepas R17. Labākajā gadījumā vasaras riepas R17 varēs aizstāt vasaras riepas R16, bet R16 – vasaras riepas R15. Ir riskanti mēģināt mazāku izmēru aizstāt ar lielāku, piemēram, R15 vietā uzlikt vasaras riepas R16 un cerēt, ka arkas paliks sveikas un veselas.

Protektors un auto izmantošanas mērķis

Foto: Pixabay.com

 

Draugu kompānijai garāmejot dzirdētais jautājums: “Vasaras riepas no kura datuma bija jāliek?” nav vienīgais, ko šoferīši mēdz pārcilāt galvā. Vēl ir tāds – “Kāds ir minimālais atļautais protektora dziļums?” Iespējams, tāpēc, ka šis cipars ir tik mazs, tas mēdz aizmirsties. Minimālais atļautais vasaras riepu protektora dziļums 1,6 mm. Tomēr ar to un visu augstākminēto ir par maz, lai patiešām nopirktu īstās riepas. Vēl svarīgs ir auto lietošanas mērķis, jo katram mērķim ir savas riepas:

 • sportam;

 • driftam;

 • intensīvai braukšanai;

 • izteikti lietainiem apstākļiem;

 • ar palielinātu kravnesību;

 • bezceļu riepas u.c.

Iedomājies, kādas nepatikšanas var sanākt, ja mēbeļu pārvadāšanas busiņam, kas ved diezgan smagas kravas, uzliek parastās riepas, un šīs riepas neiztur svaru? Tāpēc ir ļoti svarīgi riepas piemeklēt arī atbilstoši auto izmantošanas mērķim.

Atkārtošana – zināšanu māte, tāpēc: vasaras riepas no kura datuma jāuzliek? Sākot no 1. marta līdz 1. maijam. Iegādājoties vasaras riepas, vērā jāņem, lai:

 • protektora dziļums vismaz ir 1,6 mm;

 • diska diametrs ir atbilstošs ražotāja noteiktajam;

 • riepas atbilst automobiļa izmantošanas mērķim.

Ja Tu esi vasaras riepu medībās, apskati mūsu veikala piedāvājumu, šeit Tu noteikti atradīsi savam auto vispiemērotākās! Un padalies ar šo rakstu ar draugiem – šoferīšiem!