Ziņojums ir pievienots Xnet.lv, februāris 12, 2018

Apgalvojums, ka makšķerēšana ir latvieša asinīs, šķiet, nebūs aplams. Turklāt tas attiecas ne tikai uz vasaras sezonu – ziemā, kad ūdenstilpnes kārtīgi aizsalušas, uz ezeriem, upēm un karjeriem sāk parādīties arī vīri ar urbjiem un kastēm jeb zemledus makšķerētāji. Pieredzējušākie parasti paši zina, kādi zemledus makšķerēšanas piederumi viņiem nepieciešami, taču, ja Tu sevi par zemledus makšķerēšanas guru vēl neuzskati, iepazīsties ar rakstā esošo informāciju un noskaidro, kā izvēlēties tieši Tev piemērotākos piederumus!

Bez ledus urbja – nu nekādi

Foto: Shutterstock.com

Zemledus makšķerēšana nav iedomājama bez atbilstoša ledus urbja, turklāt tas ir arī viens no lielākajiem un smagākajiem aksesuāriem. Iegādājoties ledus urbi, ņem vērā šādus parametrus:

  • Urbja svars – ja ūdenstilpne, uz kuras plāno makšķerēt, atrodas pavisam netālu no mājas vai arī līdz noskatītajai vietai grasies doties ar automašīnu, urbja svaram var būt arī sekundāra nozīme, taču, ja tas jāpārnēsā vairākus kilometrus, noteikti novērtēsi, ja būsi izvēlējies pāris kilogramus vieglāku urbi. Tiesa gan, pateicoties moderno tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās urbji parasti nesver vairāk par dažiem kilogramiem;

  • Urbuma (vītnes) diametrs – jo lielāks urbuma diametrs, jo vieglāk varēsi izvilkt lielākas zivis;

  • Maksimālais urbšanas biezums – lai gan ilgstošas un brangas ziemas pēdējos gados izpalikušas, nav iespējams garantēt, ka tuvākajos gados tādas izpaliks. Ja gribi būt drošs, ka Tavs urbis tiks cauri arī vairāk nekā metru biezai ledus kārtai, pievērs uzmanību arī šim aspektam;

  • Transportēšanas garums – līdzīgi kā ar urbja svaru – jo tas nelielāks, jo vieglāk urbi būs pārnēsāt;

  • Iespēja pielāgot urbja augstumu – šis gan nav pats svarīgākais parametrs, taču, ja vēlies, lai urbi būtu maksimāli ērti izmantot, meklē tādu, kam iespējams pielāgot tā augstumu.

Lai urbja pārnēsāšana būtu ērtāka, vari izvēlēties arī urbja čeholu, kā arī neaizmirsti, ka pēc cauruma izurbšanas tas būs pilns ar ledus gabaliņiem, tāpēc iegādājies arī ledus kausiņu.

Visu nepieciešamo – somā, kastē vai kārbā

Foto: Shutterstock.com

Ikvienam makšķerētājam līdzi vienmēr ir vesela krava dažādu piederumu – gan papildus aukla, āķi un ēsma, gan arī nereti – makšķeres, kāds silts dzēriens, uzkodas un vēl šādi tādi nieki, bez kuriem zemledus makšķerēšana tomēr nav iedomājama, tāpēc aktuāls kļūst jautājums – kur to visu salikt? Pirms izvēlies kādu no kastēm vai somām, pārliecinies, vai tajā ietilps zemledus makšķerēšanas piederumi, kā arī noskaidro, vai tās komplektācijā ietilpst arī kastītes. Kastei mēdz būt vēl viena svarīga funkcija – uz tās makšķerētāji parasti sēž, tāpēc pārbaudi, vai kastes izmērs ir pietiekami liels, lai uz tās varētu komfortabli sēdēt vairākas stundas. Arī plecu siksnai ir nozīme – šādu somu / kasti būs daudz ērtāk pārvietot.

Vieglāku pārvietošanos garantē ragavas

Foto: Shutterstock.com

Ja līdz noskatītajam punktam, kur vēlies makšķerēt, vairākus kilometrus nāksies mērot ar kājām, noteikti izbaudīsi iespējas, ko sniedz ragavas – tajās vari ielikt gan piederumu kasti, gan urbi un visu pārējo, tikai pirms tam pārliecinies, vai to tilpums ir piemērots, lai tajā tiktu ievietoti visi zemledus makšķerēšanas piederumi. Savukārt, ja domas par ragavu vilkšanu Tevi neuzrunā, vari izvēlēties arī stumjamās ragavas, bet, ja ceļš līdz ūdenstilpnei ir klāts ar biezu sniega kārtu, neaizmirsti par sniega kurpēm.

Teltis pasargās no nevēlamiem laikapstākļiem

Foto: Shutterstock.com

Makšķerējot ziemā, sals, vējš un nokrišņi mēdz būt biežs viesis, taču ne vienmēr – tas patīkamākais. Lai no šādiem laikapstākļiem ērti patvertos, vari izmantot ziemas telti. Daļai telšu ir arī grīda, kas palīdzēs patverties no spēcīgām vēja brāzmām un neļaus teltī sadzīt sniegu. Noderīgi var būt arī ventilācijas lodziņi un kabatas, kurās ievietot dažādus makšķerēšanas piederumus.

Nav nepiemērotu laikapstākļu, ir nepiemērots apģērbs

Foto: Shutterstock.com

Šim tautas folklorā iegājušajam teicienam piekritīs ikviens pieredzējis makšķerētājs, turklāt ziemā apģērbam ir īpaši liela nozīme. Pirmkārt, jāizvēlas piemērots kostīms, kas sastāv no biksēm uz jakas. Parasti kombinezona specifikācijā tiek norādīts, cik lielā salā to paredzēts lietot. Ļoti noderīga var būt arī termoveļa, kas palīdzēs saglabāt ķermeņa siltumu un novadīt lieko mitrumu, savukārt īpaši zemledus makšķerēšanai piemēroti zābaki pasargās no paslīdēšanas un palīdzēs kājām būt siltām. Un, protams, neaizmirsti arī par cepuri un cimdiem!

Makšķeres izvēle – nedaudz sarežģītāks process

Foto: Shutterstock.com

Un, protams, kā gan zemledus makšķerēšana būtu iedomājama bez pašas makšķeres, vai ne? Šajā aspektā gan jāņem vērā tas, kādas zivis grasies ķert, tāpēc vienotas formulas makšķeres izvēlē sniegt nav iespējams. Noteikti gan pievērs uzmanību makšķeres rokturim, kā arī izturībai – lielākajām zivīm nederēs pašas lētākās un vienkāršākās makšķeres. Arī auklas un mānekļa izvēle lielā mērā atkarīga no tā, kādas zivis vēlies noķert.

Vai arī Tevi aizrāvusi zemledus makšķerēšana? Tādā gadījumā ieskaties interneta veikalā Xnet.lv – šeit atrodami zemledus makšķerēšanas piederumi gan profesionāļiem, gan tiem, kuri ar zemledus makšķerēšanu vēl ir uz jūs. Ne asakas!