Koka rotaļlietas – radošs priekšmets bērna attīstībai

Ziņojums ir pievienots Xnet interneta veikals, septembris 26, 2017

Foto: pixabay.com

Bērni, tāpat kā pasaule mums apkārt, attīstās ļoti ātri, katru dienu pārsteidzot ar jauniem izgudrojumiem un stāstiem. Bērnība ir laiks, kad ļauties rotaļām, tajā pašā laikā attīstot daudzas vēlāk dzīvē nepieciešamās prasmes. Vai vēlies iepriecināt mazos ķiparus ar rotaļlietām, kas vienlaikus būs aizraujošas, attīstošas un modernas?

Koka rotaļlietas būs īstā izvēle gan lieliem, gan maziem, kā arī noderēs kopīgiem spēļu vakariem. Šajā rakstā noskaidro, kādas ir koka rotaļlietu priekšrocības un iegūsti gudras idejas dāvanām! Galu galā – arī Ziemassvētki vairs nav aiz kalniem.

Koka rotaļlietas ir bērnības klasika

Atgriezīsimies bērnībā. Koks ir materiāls, kas asociējas arī ar paša bērnību. Agrāk rotaļlietu materiālu izvēle nebija tik plaša, un koka kubiki, no kuriem varēja salikt dažādus objektus un lietas, bija pašsaprotama lieta. Tāpat kā arī šodien bērniem aizvien patīk spēlēt paslēpes un ķerenes, koka mašīnas un piramīdas ir topā vēl aizvien! Kāpēc tā?

Koka rotaļlietu priekšrocības


Koks kā parocīgs materiāls un mūsu Latvijas resurss pēdējos gados ir kļuvis par modernu rotaļlietu materiālu. Tā galvenās priekšrocības ir:

 • ekoloģiskums;

 • kvalitāte;

 • ilgtspēja.

Atšķirībā no plastmasas un citiem lētākiem, sintētiskiem materiāliem, koks ir kvalitatīvs un ekoloģisks materiāls, kas būs draudzīgs ne tikai videi un bērnam, bet arī kalpos ilgāk. Koka rotaļlietas nav trauslas un tik ātri nesalūzīs. Ne velti tās tiek nodotas nākamajai paaudzei, jo ir labi saglabājušās. Pieradini savu bērnu pie tā, ka mantas spēj kalpot ilgi un par tām ir jārūpējas! Šī ir iespēja jau no bērnības mācīt par ekoloģisku ilgtermiņa domāšanu, kas ir prasme, kas jaunajai paaudzei mūsdienās ir ļoti nepieciešama.

Kādā vecumā koka rotaļlietas ir vispiemērotākās?


Ja vēlies bērna fiziskās un garīgās prasmes nostiprināt jau bērnībā, pieradini bērnu pie koka rotaļlietām jau pavisam agrā vecumā. Piemēram, koka grabulīši būs īpaši piemēroti zīdaiņiem laikā, kad tiek attīstīti ķermeņa muskuļi. Jau no brīža, kad bērns ir spējīgs satvert priekšmetu, tiek trenēts satvēriens. Tomēr ir būtiski ievērot, ka:

 • sākotnēji koka rotaļlietas zīdainim var būt par smagu;

 • zīdainim ieteicams izvēlēties rotaļlietas ar noapaļotām malām;

 • vecākiem ar zīdaini ir jāspēlējas kopā.

Mūžīga vērtība ir koka klucīši. Dodot zīdainim kādas krāsas klucīti, to ir ieteicams nosaukt attiecīgajā krāsā, tādējādi trenējot atmiņas un uztveres prasmes. Ir pierādīts, ka rotaļas ar koka klucīšiem attīsta bērna:

 • tausti;

 • redzi un dzirdi;

 • telpisko un loģisko domāšanu;

 • acu un roku savstarpējo sadarbību.

Neuztraucies, ja zīdainis tos liks mutē, jo koks ir ekoloģisks materiāls. Taču, ja klucīši ir krāsoti, rūpīgi izlasi krāsu sastāvu. Tāpat der atcerēties, ka koka klucīši noderēs arī vēlākā vecumā, kad bērni sāks būvēt un graut savas sapņu pilis.


Foto: Xnet.lv

Izvēloties klucīšus ar skaitļiem un burtiem, Tu attīstīsi arī bērna valodas un matemātiskās domāšanas prasmes. Spēlējiet veikalos, lai iemācītu bērnu rēķināt un skaitīt naudu, vai arī – salieciet viens otra vārdus no pieejamajiem burtiņiem!

Koka rotaļlietas  - ceļš uz attīstību


Vēl viena koka rotaļlietu priekšrocība ir tā, ka bērns iemācīsies būt patstāvīgs. Ja sākumā vairāk laika jāpavada kopā, tad vēlāk bērns pats varēs risināt puzles un citus uzdevumus. Rotaļlietu daudzveidība ir plaša, un sākotnēji lieti noderēs arī:

Tā kā izmēra ziņā koka rotaļlietas ir lielākas, tās būs arī drošākas!

Koka rotaļlietas mazajiem prātniekiem


Koka rotaļlietām piemīt ne vien fiziski attīstošas, bet arī prāta spēju raisošas īpašības. Viena līdz divu gadu vecumā, kad kustības spējas ir labākas, vari bērnam dot ģeometrisko figūru puzles, kas mācīs atšķirt dažādas ģeometriskas formas. Bet no 2-3 gadiem, kad bērns jau spēj atšķirt dzīvas būtnes un priekšmetus, laba dāvana būs koka puzles ar dzīvniekiem. Šajā vecumā bērnus uzrunā objekti, kurus viņi jau spēj atpazīt, tāpēc Tu noteikti ievērosi, cik ļoti bērniem patīk salikt un izjaukt puzles vairākas reizes pēc kārtas.

Intelektu raisošas izklaides


Sabiedrībā mēdz dominēt stereotips, ka koka rotaļlietas ir ļoti vienkāršas. Šajā apgalvojumā, protams, ir daļa taisnības, taču mūsdienās koka rotaļlietas satur arī sarežģītas konstrukcijas. Piemēram, motorikas attīstošais centrs un dažādu sarežģītības pakāpju puzles un mīklas var likt palauzīt galvu ne tikai bērnam, bet arī vecākiem.

Attīsti bērna hobiju!


Kad bērni paaugas, sāk rasties dažādas intereses, elki un hobiji. Zēniem un meitenēm nereti sāk parādīties atšķirīgas un specifiskas vēlmes. Mūsdienās rotaļlietu klāsts patiesi piedāvā ļoti plašu izvēli, taču pievērsi uzmanību ne tikai vizuālajai pievilcībai un cenai, bet arī materiālam.


Kā alternatīvu iespējams izvēlēties koka rotaļlietas, kas kombinētas ar citu materiālu detaļām – tad tās ir krāsainākas un daudzveidīgākas. Piemēram, topošie inženieri un tehnikas entuziasti novērtēs:

 • koka garāžu;

 • līdzsvara koka divriteni;

 • dzelzceļa sliežu komplektu.


Foto: Shutterstock.com


Dzelzceļa koka komplekts ļaus vaļu būvēt pašam savu transporta kompleksu līdzīgi kā Lego, attīstot inovatīvo domāšanu. Tāpat arī koka rotaļlietas ļaus iepazīties ar mājas dizainu, kulinārijas prasmēm un ļauties mākslinieciskām izpausmēm. Šādiem mērķiem vērts iegādāties:


Attīsti radošās domāšanas prasmes


Mēdz teikt, ka vienkāršākās lietas atstāj vairāk vaļas bērna fantāzijai. Piemēram, iegādājoties jau gatavu spēļu pili noteiktā dizainā, netiek dota iespēja to iztēloties, bet gan tikai spēlēties pēc jau konkrētā parauga. Tikmēr no koka klucīšiem bērns uzbūvēs savu pili pats, jau bērnībā attīstot kreatīvās domāšanas prasmes. Šīs prasmes ļaus bērnam:

 • nebaidīties no variācijām;

 • pieņemt patstāvīgus lēmumus;

 • meklēt jaunus risinājumus.


Ir teiciens, ka domājam tad, kad mums ir dota izvēle. Izvēlies radošas rotaļlietas, kas ļauj Tavam bērnam izpausties!

Rotaļas kopīga laika pavadīšanai


Neaizmirsti pavadīt laiku ar savu bērnu kopā, jo bez rotaļlietām ir nepieciešams arī cilvēciskais kontakts. Vai vari salikt kubiku-rubiku vai atsiet neatsienamo mezglu? Pamēģini tikt galā ar šiem izaicinājumiem kopā ar savu bērnu! Palīdzi salikt kādu sarežģītāku puzli un vēro bērna progresu. Koka rotaļlietas var kļūt par ģimenisku un saliedējošu kopā pavadīšanas laiku.


Kvalitatīva izvēle dāvanai!


Ja meklē kādu dāvanu draugu vai radu bērniem, atceries, ka koka rotaļlieta būs novērtēta dāvana. Vecāki bieži vien paļaujas uz bērnu velmēm, un lielās konkurences rezultātā mēdz izvēlēties lētāku materiālu, neaizdomājoties par tā ietekmi uz bērnu un vidi. Koka rotaļlietas radīs moderna un nostalģiska savienojuma efektu, un bērna vecāki novērtēs Tavas rūpes par bērna attīstības veicināšanu.

Izvēlies piemērotāko rotaļlietu bērna vecumam un vajadzībām no plašā klāsta, ko piedāvā Xnet.lv, un seko sava bērna attīstībai!