Ziņojums ir pievienots Xnet.lv, marts 06, 2018

Foto: Shutterstock.com

Velosipēdu veidi ir daudz un dažādi – sākot ar zibenīgajiem šosejas velosipēdiem, ar kuriem iespējams traukties galvu reibinošā ātrumā, un beidzot ar pilsētas divriteņiem, kuru galvenais mērķis ir sniegt komfortu, aizbraucot līdz veikalam vai darbam. Taču ir kāds velosipēdu veids, ar kuru vienlīdz pārliecinoši vari pārvietoties gan pa pilsētas labirintiem, gan sakņainām meža takām. Tie ir kalnu jeb MTB velosipēdi, un vairāk par tiem – mūsu jaunākajā bloga rakstā!
Viss sākas ar tehniskajiem parametriem un komplektāciju

 

Tas, kā velosipēds Tev kalpos, galvenokārt ir atkarīgs no tā komplektācijas un tehniskajiem parametriem. Kāpēc MTB velosipēdi ir piemēroti, lai pārvietotos pa dažādiem segumiem? Iemesli tam ir vairāki:

  • Platas riepas ar protektoriem – pateicoties lielākam saķeres laukumam un protektoram, ar kalnu divriteni iespējams ērti pārvietoties ne tikai pa asfaltu, bet arī zemes ceļiem, mežu, sablietētām smiltīm u.c. segumiem. Protams, jāsaprot, ka līdz ar to samazinās ātruma īpašības, taču, atšķirībā no šosejas divriteņa, kas uz meža takām ir praktiski nelietojams, MTB velosipēdi arī uz cieta seguma spēj būt ļoti ātri un ērti;

  • Dakša ar amortizatoru – lai slāpētu vibrācijas, kas raksturīgas, braucot pa nelīdzenu apvidu, MTB velosipēdi lielākoties ir aprīkoti ar dakšu, kurai ir amortizatori. Vienkāršākie amortizatori ir veidoti no atsperēm, bet modernākajās dakšās tiek izmantota eļļas vai gaisa kompresija;

  • Augstāka braucēja pozīcija – salīdzinot ar jau pieminēto šosejas velosipēdu, MTB divriteņa stūre atrodas augstāk, līdz ar to braucēja poza nodrošina papildu stabilitāti un kontroli;

  • Izturīgāks rāmis un pārējās velosipēda detaļas – lai izturētu triecienus un palielināto slodzi, MTB velosipēdi tiek komplektēti no augstas izturības detaļām. Jārēķinās gan, ka šī iemesla dēļ arī to svars ir lielāks.

 

Esam noskaidrojuši, kādas pazīmes raksturo MTB divriteņus, taču kā izvēlēties tieši Tavām vēlmēm un vajadzībām piemērotāko velosipēdu?

Foto: Shutterstock.com

 

4 lietas, kam jāpievērš uzmanība pirms velosipēda iegādes

 

Lai velosipēds kalpotu godam un braukšana sagādātu prieku, ir svarīgi izvēlēties tieši Tev piemērotu divriteni. Ja draugs vai kaimiņš ieteicis kādu velosipēda modeli kā labu esam, tas vēl nebūt nenozīmē, ka tieši šis divritenis derēs arī Tev. Pirms lielās izvēles ņem vērā zemāk uzskaitītos parametrus.

 

Rāmja izmērs un materiāls

 

Katram velosipēdam ir konkrēts rāmja izmērs, un no tā atkarīgs, cik garam cilvēkam tas piemērots. Bieži vien pie katra no velosipēdiem norādīts gan rāmja izmērs, gan rekomendējamais lietotāja garums, taču, ja šāda informācija nav sniegta, vari vadīties pēc šādas informācijas:

  • 13 un 14 collu rāmji (33 – 37 cm) paredzēti 148 līdz 158 centimetrus gariem braucējiem;

  • 15 un 16 collu rāmji (38 – 42 cm) paredzēti 158 līdz 168 centimetrus gariem braucējiem;

  • 17 un 18 collu rāmji (43 – 47 cm) paredzēti 168 līdz 178 centimetrus gariem braucējiem;

  • 19 un 20 collu rāmji (48 – 52 cm) paredzēti 178 līdz 185 centimetrus gariem braucējiem;

  • 21 un 22 collu rāmji (53 – 57 cm) paredzēti 185 līdz 193 centimetrus gariem braucējiem;

  • 23 un 24 collu rāmji (58 – 61 cm) paredzēti 193 līdz 198 centimetrus gariem braucējiem.

 

Savukārt, runājot par rāmja materiālu – lētākajiem divriteņiem rāmis parasti ir no tērauda vai alumīnija, bet dārgākajiem – no karbona. Tērauda rāmis ir ļoti izturīgs, bet salīdzinoši smags, savukārt karbona lielākā priekšrocība ir tā zemais svars. Ļoti izplatīta izvēle ir alumīnija rāmji – tie ir kā zelta vidusceļš gan izturības, gan svara ziņā.

 

Ratu izmērs

 

MTB velosipēdi var būt aprīkoti ar 26 collu, 27.5 collu vai 29 collu ratiem. 26 collu rati sniedz ļoti labu manevrētspēju, bet velosipēdi ar 29 collu ratiem izceļas ar labām ātruma īpašībām. 27.5 collu rati savukārt ir jaunievedums, lai radītu vidusceļu,

 

Amortizatori

 

Ja ikdienā pārvietojies pa līdzeniem zemes ceļiem un asfaltu, bez amortizācijas varēsi iztikt. Taču, ja esi iecienījis izbraucienus pa “skarbāku” reljefu, pievērs uzmanību tam, lai velosipēds ir aprīkots ar amortizatoru vismaz dakšā. Bet, ja vēlies iegādāties velosipēdu ar amortizatoru arī rāmī, rēķinies, ka tā cena būs salīdzinoši augsta.

 

Ātruma pārslēdzēju sistēma

 

Ja vēlies, lai ātrumu pārslēgšana būtu ērta un efektīva, iegādājies velosipēdu ar kvalitatīvu pārslēdzēju. Vienkāršākais veids, kā pārliecināties par kāda konkrēta pārslēdzēja kvalitāti – pameklēt par to atsauksmes internetā, jo modeļu skaits ir gana plašs, un nav konkrētu parametru, pēc kuriem pārslēdzēju iespējams novērtēt.

 

Foto: Shutterstock.com

 

Un kā ar brendiem?

MTB velosipēdu ražotāju skaits ir gana plašs – kvalitatīvus divriteņus rada tādi zīmoli kā Fuji, KTM, Superior, Merida un daudzi citi, taču īpaši izceļami ir Trek velosipēdi. Par to, cik populāri ir Trek velosipēdi, liecina daži fakti – tos visā pasaulē izplata vairāk nekā 1700 dīleru un izplatītāju, un tos iespējams iegādāties teju 100 pasaules valstīs. Savukārt ražoti Trek velosipēdi tiek Nīderlandē, Vācijā un Ķīnā, kā arī Amerikas Savienotajās Valstīs, kur uzņēmums bāzēts jau kopš tā rašanās tālajā 1975. gadā.


Merida, KTM, Fuji, Romet, Superior un Trek velosipēdi plašā klāstā pieejami arī mūsu interneta veikalā. Ieskaties un izvēlies piemērotāko!