Koka vai polikarbonāta siltumnīca – kuru labāk izvēlēties?

Ziņojums ir pievienots Xnet.lv, februāris 12, 2018

Līdzīgi kā teicienā “Rati jātaisa ziemā, ragavas – vasarā”, arī par siltumnīcu jāsāk domāt laikus. Runā, ka mode atkārtojas, tādēļ koka siltumnīcas atkal sāk ienākt cilvēku dārzos, bet vai ļauties modes ietekmei, vai tomēr praktiskumam? Kura – koka vai polikarbonāta siltumnīca – ir piemērotāka, kvalitatīvāka un ērtāka?

Visa pamatā – kvalitatīvi materiāli

Koka un polikarbonāta siltumnīcas salīdzinājumu sāksim ar materiāliem. Koka siltumnīcas izveidošanai izmanto:

 • koku;

 • metāla skrūves, eņģes durtiņām un lūkām;

 • plēvi.

Šiem materiāliem ir savi plusi - koka siltumnīcas ir par 60-70% lētākas nekā polikarbonāta siltumnīcas, savukārt koka siltumnīcas utilizēšana pēc nolietošanās sniedz labumu, jo karkasu ir iespējams izmantot kurināšanai, savukārt plēve aizņem salīdzinoši maz vietas un ir vieglāk aizgādājama uz plastmasas pārstrādes punktu. Gadījumā, ja mājoklim nav malkas apkure, koka daļas var atstāt satrūdēšanai, kas padara koka siltumnīcas par vienu no dabai draudzīgākajām dārza būvēm.

Foto: Xnet.lv

Polikarbonāta siltumnīca sastāv no diviem materiāliem:

 • metāla karkasa, skrūvēm un eņģēm;

 • polikarbonāta plāksnēm.

Polikarbonāta siltumnīcas izejvielas ir ilgmūžīgākas nekā koka siltumnīcas materiāli – atšķirībā no koka siltumnīcas, kas kalpo līdz 8 gadiem, polikarbonāta siltumnīca kalpo 10 - 15 gadus, kas, ņemot vērā materiālu cenas, ir izdevīgāks ilgtermiņa ieguldījums. Polikarbonāta plāksnes daudz labāk uztur telpas temperatūru, jo tās ir veidotas pēc kameru sistēmas ar gaisa telpu starp abām plāksnes pusēm, ko savieno polikarbonāta sieniņas. Tā kā šis materiāls dārzniecībā ir jauns, vienīgais mīnuss, kas tam novērots, ir polikarbonāta plākšņu tunelīšu aizaugšana ar aļģēm, kam risinājums vēl tiek meklēts – tātad polikarbonāta siltumnīcas sagaida izaugsme.

Siltumnīcu uzstādīšana

Koka siltumnīcas būve ir sarežģīts process, īpaši, ja neesi pieredzējis koka namiņu meistars – ir ne tikai precīzi jānomēra visu detaļu garumi un tie jāsavieno, saskrūvējot pareizajā vietā, bet arī jāpacenšas izvairīties no skabargu ieraušanas rokās. Turklāt koka siltumnīcas karkass ir salīdzinoši smags, tādēļ var būt vajadzīga vairāku cilvēku komanda, lai uzbūvētu kāroto namiņu. Turpretī polikarbonāta siltumnīcas būvēšanas process ir krietni vienkāršāks:

 • viss jau iegādājoties ir samērīts un sagriezts precīzos garumos;

 • skrūvju vietas nav jāzīlē – to caurumi ir jau gatavi;

 • nav nekādu skabargu.

Turklāt polikarbonāta siltumnīcas metāla karkass ir daudz vieglāks nekā koka karkass, tādēļ to ir vieglāk uzbūvēt, un arī pati uzstādīšana ir krietni vienkāršāka – tas ir kā spēlēties ar lielizmēra konstruktoriem savā dārzā.

Koka siltumnīcu trūkumi

C:\Users\SantaK\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Xnet.lv-polikarbonāta siltumnīcas-namiņš.jpg

Foto: Pixabay.com

Kā jau iepriekš minējām, polikarbonāta siltumnīca ir jaunums dārzkopībā, un līdz šim vienīgais tai atklātais trūkums ir polikarbonāta plākšņu kameru aizaugšana ar aļģēm, tādēļ piedāvājam Tev iepazīties ar koka siltumnīcu trūkumiem – šī būve ir jau izsenis pazīstama:

 1. plēves trauslums – koka siltumnīcas plēvi, lai cik bieza tā būtu, ir ārkārtīgi viegli caurdurt ravējot vai uzrokot siltumnīcas zemi, kā rezultātā āra temperatūra ātrāk nonāk siltumnīcas telpā un tiek atvieglota nezāļu un parazītu (gliemežu, dažādu vaboļu) iekļūšana;

 2. koka karkass piesūcas ar ūdeni – ja esi izlēmis siltumnīcu pārvietot, to būs neiespējami pacelt vienā gabalā, jo koks, piesūcoties ar ūdeni, kļūst ļoti smags, turklāt pastāvīga mitruma ietekmē tas var satrūdēt;

 3. regulāri jāmaina tās plēve, lai siltumnīca kalpotu godam - gan tad, ja tā ir caurdurta, gan beidzoties āra darbu sezonai.

Ir kāda īpatnība, ar ko polikarbonāta siltumnīca ir īpašāka nekā koka siltumnīcas.

Kas polikarbonāta siltumnīcas padara unikālas?

Foto: Xnet.lv

Galvenais polikarbonāta siltumnīcas unikalitātes noslēpums ir neredzams filtrs. Polikarbonāta siltumnīca ir klāta ar īpašas vielas plēvīti, kas filtrē gaismu, radot augu attīstībai piemērotu gaismas spektru siltumnīcas telpā. Taču jāpatur prātā, ka polikarbonāta siltumnīca ir īpaši jākopj – to ir kategoriski aizliegts mazgāt ar abrazīviem līdzekļiem vai skrāpējošiem materiāliem, jo pastāv risks sabojāt gaismas filtra plēvīti.

Ko tad, ja polikarbonāta siltumnīca kļuvusi zaļa no tunelīšos dzīvojošajām aļģēm? Pašlaik vienīgais speciālistu ieteiktais veids, kā panākt, lai polikarbonāta siltumnīcas kameras tiktu atbrīvotas no aļģēm, ir:

 • jānoņem polikarbonāta plāksnes;

 • jāievada tunelīšos līdzeklis, kas paredzēts baseina aļģu tīrīšanai;

 • pēc vairākām dienām jāizskalo, izmantojot augstspiediena iekārtu.

Vēl, lai polikarbonāta siltumnīca spīdētu un laistītos, pastāv iespēja katru tunelīti tīrīt ar smalku drāšu birstīti, bet kuram gan ir tik milzīga pacietība!

Kas jāņem vērā, kad tiek būvēta polikarbonāta siltumnīca?

Tā kā pati montāža ir vienkārša, arī ieteikumi ir tikai trīs un pavisam vienkārši:

 1. klājot polikarbonāta siltumnīcas segumu, liec plāksnes ar uzlīmēto plēvi uz ārpusi un pēc tam to noplēs – zem tās atrodas īpašā gaismas filtra kārta;

 2. polikarbonāta siltumnīca kalpos labāk, ja plākšņu malu, kas saskaras ar zemi, aplīmēsi ar ūdens necaurlaidīgu izolācijas lentu, bet augšmalu – ar mitrumu caurlaidīgu, lai mazinātu tunelīšu aizaugšanu;

 3. taupīgi ar komplektā esošajām skrūvēm – tās ir pievienotas precīzi tik, cik vajadzīgs, un unikālas un grūti atrodamas citos veikalos!

Un, protams, polikarbonāta siltumnīca tā pat kā jebkura cita ir jābūvē nost no kokiem, lai celtne saglabātos tīra un vesela ilgāk.

Dažādu veidu polikarbonāta siltumnīcas un to piederumus par izdevīgām cenām uzmeklē mūsu interneta veikalā!