Kas Tev jāzina, izvēloties televizoru

Ziņojums ir pievienots Gerts Grinbergs, septembris 25, 2016

Ātrais kurss: viss, kas jāzina, iegādājoties televizoru. Ja padomju laikā pirms televizora pirkšanas bija nepieciešams saņemt televizora iegādes atļauju, mūsdienās tehnoloģijas attīstība prasa daudz laika un iedziļināšanās, lai izdarītu pareizo izvēli. Cik liela ekrāna diagonāle ir nepieciešama? Vai pietiks ar FullHD izšķirtspēju vai arī būtu jābūt UHD? Vai nepieciešams hibrīda TV, SmartTV vai 3D atbalsts? Vai televizorā jābūt iebūvētam atbalstam digitālo signālu vērošanai? Vai vecais dekoders ir jānomaina? 

Uz šiem jautājumiem ir jāatbild pirms televizora iegādes un atbildes ietekmē cenu. Kopā ar Xnet interneta veikala sadzīves tehnikas un elektronikas nodaļas vadītāju Gertu Grinbergu ātri ieskatīsimies, kas slēpjas aiz šiem jautājumiem, un apskatīsim, kā tie ietekmē televizora skatīšanos.

Ekrāna diagonāle
Nerakstīts likums nosaka, ka ikviens nākamais televizors tiek iegādāts lielāks par iepriekšējo. Vispirms diagonāli nosaka telpas izmērs un skatīšanās attālums. Piemēram, 46” televizoru parastā signāla gadījumā varētu skatīties no 2,93,5 metru attālumā, taču, ja ir HD izšķirtspēja, distance samazinās līdz 1,41,7 metriem. Šobrīd vēl izplatītā SD formāta signāla gadījumā ekrāna attēlu veido līdz 500 000 pikseļu, HD formāta gadījumā pikseļu skaits, ar to salīdzinot, ir dubults, kas būtībā nozīmē detalizētāku attēlu. 

Ekrāna izšķirtspēja
Novērtējot televīzijas attēla kvalitāti, parasti pieļauj divas kļūdas. Vispirms, uz ekrānu skatās, piebāžot degunu pie televizora, lai gan mājās mēs tā nedarām. Otrkārt, veikalā skatās video klipus ar vislabāko iespējamo kvalitāti, nevis palūdz parādīt parastos televīzijas kanālus. Par pašreizējo izšķirtspējas standartu var uzskatīt Full HD, kam, salīdzinājumā ar HD, ir divas reizes lielāks pikseļu skaits jeb teorētiski – divas reizes labāka attēla kvalitāte. Attīstība, protams, nav apstājusies, un tirgu jau iekaro televizors ar UHD izšķirtspēju, kurā savukārt ir 4 reizes vairāk pikseļu nekā Full HD panelim. Taču nedrīkst aizmirst, ka attēla kvalitāte ir atkarīga no sākotnējā materiāla jeb sliktu attēlu neuzlabos arī vislieliskākais televizors. Parastajiem skatītājiem pilnībā pietiks ar Full HD televizoru, taču, ja mērķis ir vislabākais iespējamais, ir jāizvēlas UHD, kā vērtību var pamanīt, skatoties interneta kanālus (YouTube, Netflix), jo neviens televīzijas kanāls šādu kvalitāti vēl neražo. UHD formātā var filmēt arī pats, un, ja ir to atbalstoša kamera, ir vērts apsvērt UHD televizora pirkumu. 

Attēla uzlabošana
Attēla uzlabošana ir jauns jēdziens, jo līdz šim par vienīgo tehnisko parametru ir uzskatīta hercos mērāmā ekrāna frekvence. Ja vēl nesen 100 Hz bija laba attēla sinonīms, tad šobrīd cipari ir pieauguši līdz tūkstošiem. Neskaidrās situācijas noskaidrošanai Samsung kā pirmais sāka izmantot terminu attēla kvalitātes indekss un, kā dzirdams, šo pašu ceļu iet arī citi ražotāji, jo reālās hercu un kombinēto hercu robežas ir neskaidras. Reāli televizoros ir 50, 100 un 200 Hz paneļi un, neskatoties uz ražotāja izstrādāto vērtību, 99% gadījumu visi lētākie televizori ir ar 50 Hz, dārgākie – 100 Hz un ļoti dārgie augstākās klases modeļi – ar 200 Hz paneli. 

Viedtelevizors
Viedtelevizors dodas platu soli tuvāk datoram jeb jaudīgs viedtelevizors ar savām funkcijām un jaudām neatpaliek no datora. Viedtelevizors nodrošina piekļuvi interneta pakalpojumiem, ar to var sekot ziņām, sērfot sociālajos tīklus un spēlēt spēles. Dažādu ražotāju viedtelevizori ir ļoti dažādi, tādēļ, lai novērstu vilšanos, būtu rūpīgi jāiepazīstas ar preces iespējām. 

Savienojumi
Pirms pirkuma pārliecinies, ka izvēlētajam televizoram ir pietiekams daudzums nepieciešamo savienojumu. Lētākajiem televizoriem bieži ir tikai 2 (dažkārt arī 1) HDMI ligzda. Ja jāpievieno DVD atskaņotājs, dekoders un spēļu konsole, savienojumu ir par maz. Smalkāku tehnisko iekārtu gadījumā var būt nepieciešams arī optiskais savienojums. Ja mājās ir dekoders ar veco SCART tipa savienojumu, tas nav savietojams ar mūsdienu jauno televizoru. Pārejas un adapteri gan tiek pārdoti, taču tie samazina attēla kvalitāti un rada iespaidu, it kā pilnīgi jaunajam televizoram būtu kāda tehniska vaina. Tādēļ, iegādājoties jaunu televizoru, televīzijas pakalpojuma sniedzējam būtu jāliek nomainīt arī dekoderu ar veco savienojumu. 

3D
Ražotājiem par apbēdinājumu, 3D televizors ir uzņemts vēsi un var paredzēt, ka tuvāko gadu laikā tie pilnībā pazudīs no tirgus.