Kādu zāles pļāvēju izvēlēties?

Ziņojums ir pievienots Xnet.lv, maijs 16, 2018

Foto: honda.is

Zāles pļāvēja izvēle šķiet vienkārša pirmajā brīdī, taču, ja māc šaubas īsu brīdi pirms gala lēmuma pieņemšanas…  

Nedaudz ieviesīšu skaidrību biežāk pielietotajos zālespļāvēju veidos, kādas iekārtas šobrīd cilvēki izvēlas biežāk un paskaidrošu kādēļ viņu izvēle ir tieši tāda, jo nav labāku vai sliktāku, ir atbilstoši un mazāk atbilstoši zālespļāvēji veicamajiem uzdevumiem.

Zāliens izdaiļo māju, kas atrodas pie tā, ja tas ir kopts un lekns. Tas aug īpaši labi, ja tiek regulāri sakārtots- laistīts, piesēts, pabarots ar minerālvielām un pļauts.

Zālāja ierīkošana (pie jaunbūves izveidot zālāju, transformēt cirsmu vai dārzu zālājā) var būt ļoti laikietilpīgs process. tas var aizņemt daudz laika un resursu. Lai izvairītos no liekiem tēriņiem, iesakām vērsties pēc padoma pie kāda no teritoriju labiekārtošanas speciālistiem un vēl plānošanas procesā, pirms ierīkošanas noskaidrot atbildes uz tādiem jautājumiem kā jaunu komunikāciju pievadīšanu pie mājas, bruģa un asfalta seguma atrašānās vietu ieskicēšanu, meliorācijas izveidi pagalmā, veco koku likvidēšanas un automātiskās laistīsanas sistēmas ierīkošanas plāniem.

Starp zāles pļāvējiem ir gan mehāniski (darbināmi bez degvielas un motora), gan elektriskie, cilindriskie un benzīna, gan traktori un robotizētie pļāvēji un trimmeri..

 

Mehāniskais zālespļāvējs

Tā kā ar rokām vadāmu cilindrisko zāles pļāvēju (manuālais pļāvējs vai mehāniskais pļāvējs) izvēlās biežāk mazu platību pļaušanai. Piemērots instruments zāliena līdz 200 m², uzturēšanai kārtībā, rotora nopļautais platums ir no 30-45 cm. Pļaušanai ir īpaši klusa skaņa, jo nav motora. Rotora zālespļāvējs ir ērti stumjams pār gludu mauriņu. Mehāniskais zāliena pļāvējs ar palielinātu appļaušanas platumu, piemērots arī garākas zāles appļaušanai.

Foto: mimovrste.com

Ar rokām vadāmais cilindriskais zāles pļāvējs ir kompakts un viegls, tās ir priekšrocības, kādēļ to ir ērti uzglabāt un transportēt. 

Pie minusiem jāmin tas, ka pļaušana notiek fiziski stumjot zāles pļāvēju pa mauriņu - cik spēcīgi stumsi, tik ātri ies uz priekšu un pļaus zālīti. Lielākiem laukumiem nebūs piemērots, jo prasīs daudz enerģijas un spēka.

 

Zāles pļāvēji ar akumulatoru

Foto: thespruce.com

Lieliski piemērots privātmāju čaklajiem īpašniekiem, kas apkopj nelielas un arī sarežģītas platības, kuras vijās starp māju, ziedu krūmu un taciņu uz šķūnīti.  Akumulatora zāles pļāvējs ar vienu akumulatora uzlādi pļaus apmēram 30 minūtes. Pateicoties to mazajam svaram, kompaktajam pļaušanas blokam un ergonomiskajiem rokturim, tie ir viegli transportējami, manevrējami un ar ir ērti nopļaut attālus un grūtāk aizsniedzamus laukumus. Piedāvājumā ir arī pašgaitas modeļi.

Mīnuss - viss labais kādreiz beidzas un tā var būt arī ar akumulatoru. Iespējams, darbības laiks starp uzlādēm, var kļūt par traucēkli nopļaut visu platību vienā laikā.

 

Elektriskie zāles pļāvēji

Elektrisko zāles pļāvēju ieteicams izvēlēties, ja zināms, ka elektrība būs pieejama visā pļaušanas zonā. Elektrisko zāles pļāvēju ir ērti uzglabāt un tas prasa minimālu apkopi. Ekonomisko cenu dēļ tā ir laba izvēle, pircēji bieži iegādājās elektriskos zāles pļāvējus. Lai arī ar visiem pļaušanas veidiem pateicīgāks ir sauss zālājs. Taču izvēloties elektrisko zāles pļāvēju ieteicams ņemt vērā elektrodrošību un izmantot šo pļāvēju tikai sausa zālāja kopšanai.

Foto: thoughtco.com

 

Benzīna motora zāles pļāvēji

Populārākā izvēle ir iekšdedzes (benzīna) zāles pļāvēji. To lietošanai ir nepieciešams apgūt minimālas tehniskas zināšanas, vismaz lai to piedarbinātu, noslāpētu, uzpildītu un veiktu apkopi pēc pļaušanas.  Ir pieejami arī iekšdedzes pļāvēji ar elektrisko starteri, kas atvieglo iedarbināšanu. No zāles pļāvēju veidiem benzīna motora pļāvēji ir skaļāki, taču būtiski atsķiras ar lielāku jaudu un manevrētspēju.

Foto: hecht.com

Benzīna zāles pļāvēju izvēlās biežāk, jo tā pielietojums ir universāls un nav traucējoša vada, kurā sapīties un kuru pārcirst, taču benzīna motora zāles pļāvējs ir aptuveni divreiz smagāki un dārgāki nekā elektriskie.  Iekšdedzes motora pļāvējam ir nepieciešama rūpīga tehniska apkope – jāseko līdz, lai izmantotā degviela būtu kvalitatīva, regulāri ir jāmaina motora karterī eļļa un gaisa filtrs.

Vairākus gadus Latvijā tiek tirgoti HPG zāles pļāvēji, kas ir kvalitatīvi un par izdevīgu cenu. HPG produktu klāstā atradīsi gan zāles pļāvējus 4-vienā, kas ietver arī mulčēšanas funkciju, aizmugurējo riteņu piedziņu un citas funkcijas, kas parasti sastopamas daudz dārgākās zāles pļaujmašīnās. HPG būs lielisks palīgs dārza sakopšanā visas sezonas garumā. Vēl izdevīgāk iegādāties komplektu - zāles pļāvējs ar trimmeris, lai ne tikai lielākās platības būtu nopļautas, bet arī sarežģītāk pieejamās vietas pie žogiem, kokiem vai citiem šķēršļiem.  Skaties, šeit!

 

Robotizētie zāles pļāvēji

Robotizētie zālespļāvēji tiek galā ar gludiem mauriņiem, nodrošinot lielisku pļaušanas rezultātu. Nododies saviem darbiem, atpūtas plāniem un izbaudi netraucētu naktsmieru un joprojām saglabā sakoptu mauriņu prombūtnē, atpūtā un naktī, neatkarīgi no laikapstākļu labvēlības.

Zāles pļāvēju - robotu lietotāji izvēlās retāk, to augstās cenas dēļ, kas sākās no 800€.

Foto: gardena.com

Kādas ir zāles pļāvēju - robotu priekšrocības? Tas brīvi virzās cauri šaurām ejām, nopļauj nelīdzenas virsmas un stāvas nogāzes, katru dienu iepriecinot saimniekus ar nevainojami nopļautu mauriņu. Tā darbību var ierobežot ar robežvadiem, lai zālespļāvējs - robots apbrauktu ziedošās puķu dobes un citus šķēršļus, taču ir arī pieejami robotizētie pļāvēji, kas iemācās pļaujamās platības karti, ir savienojami ar gudrajām aplikācijām viedtālruņos un veic pļaušanu “it kā to vadītu cilvēks”.

Turklāt mazā robota  klātbūtne teju nav jūtama, jo darbība ir pārsteidzoši klusa.

 

Dārza traktori zāles pļaušanai

Dārza traktori ir ar stūri vadāmi daudzfunkcionāli zāles pļāvēji. Vienkārši saprotams lietošanai mauriņa traktors būs labs palīgs lielām pļaušanas platībām līdz pat 3000 kvadrātmetriem un vairāk.

Foto: mcculoch.com

Dārza traktoru pļaušanas joslas platums ir līdz 1m un vēl vairāk, kas nodrošina ātrāku platību apstrādi. Regulējami pļaušanas augstumi nodrošinās tieši Tavam dārzam atbilstošāko zāles garumu. Pirms pļaušanas ir vēlams pārliecināties, lai pļāvēja ceļā neatrodas lielāki akmeņi, armatūras stieņi vai citi atkritumi, kas varētu sabojāt zāles pļāvēja asmeni.

Pievienojot papildaprīkojumu savācējgrozu vai smalcināšanas nažus, iespējams izvēlēties - nopļauto zāli savākt kastē vai izmantojot mulcēšanas funkciju, nopļauto zāli sasmalcinātu izkaisīt zālājā kā mēslojumu.

Kas jāprot dārza traktora vadītājam? Nav vajadzīgas nekādas papildu vadītāja apliecības, braucot pa savu dārzu. Traktora vadīšana ir vienkārša un ērta un to spēs apgūt pat pusaudzis. Vienkārši - iedarbini un brauc.

Turklāt traktoriem var pievienot arī piekabi, nelielas kravas transportēšanai, kas padara to par daudzfunkcionālāku iekārtu un tas noderēs īpaši čaklajiem saimniekiem un saimniecēm, lai varētu paveikt grūtākos saimnieciskos darbus bez piepūles.

Dārza traktors bieži vien ir aprīkots ar priekšējo apgaismojumu, tādēļ varēs pabeigt arī ieilgušos darbus diennakts tumšajā pusē. Skaties dārza traktorus, šeit!

 

 

Izvēlies savu zāles dārza kopšanas iekārtu, šeit!