Kādas ir Tavas smaržas?

Ziņojums ir pievienots Xnet.lv, jūlijs 11, 2018

Foto: cosmopolitan.com

 

Ieklausies aromāta niansēs un šķiet, ka tās ir pati pilnība, taču pēc 5-15 minūtēm jau šķiet, ka aromāts ir pieklusis, iespējams ka pat to vairs nemani, taču tas ieskauj Tevi..

Ja vēl nezini kāda ir saistība starp mūziku un aromātiem, lasi šo rakstu. Iepazīsti smaržu pasaules burvību caur aromāta sastāvdaļām!

Katrs no smaržu aromātiem ir neatkārtojams. Tas var saturēt daudz dažādu ingredientu - pamatā no ēteriskajām eļļām (to kombinācija veido parfīma aromātu), parfimērijas spirta (izmanto kā universālu šķīdinātāju) un sintētiskajām vielām. Smaržūdeņu un tualetes ūdeņu sastāvā ietilpst arī ūdens. Atkarībā no tā vai tas ir parfīms vai tualetes ūdens ir atkarīga ne tikai ar smaržām, bet arī ar noturīgumu. Aromātu kompozīcijas radīšana ir māksla, kas prasa iedvesmu un spēju sajust vissmalkāko aromātu nianses. Tādēļ aprakstot aromātus tiek izmantota muzikālā terminoloģija – notis. Aromātā esošās sastāvdaļas mijiedarbojas savā starpā, pakāpeniski atklājot savu smaržu buķeti – aromātu notis…

 

Kas ir notis aromāta buķetē?

Virsnots jeb galvas nots – tas ir pirmais iespaids, kas tūlītēji atstāj smaržu. Virsnots aromāts ātri izmainās, tas ir visnotaļ stiprs. Galvas nots ir vieglākās aromātu molekulas, kas visātrāk aptver telpu un ātrāk izvējojās. Aromāta buķetei virsnotis var piešķirt skaļāku vai klusāku noskaņu, piemēram, ar skaļām ziedu, citrusu, bergamotes, aldehīda, ciedra, lauru lapas, plūmes, garšaugi, galbanums.

Sirds nots jeb vidējā nots -parādās vēlāk, kad ir paklīdušas vieglākās virsnots molekulas, tas notiek līdz 30 minūtēm pēc aromāta lietošanas, tās smarža nav tik izteiksmīga. Tās var veidot tādi aromāti kā Kumarīns, ambra, magnoliju, gardēniju, rožu, jasmīnu, īlangīlang, lavandas, bergamotes, gerāniju un citi aromāti.

Foto: shutterstock.com

Pamatnots, gala nots jeb bāzes nots – pēdējais iespaids, ko rada aromāts, tā sauktā šleife. Šī ir visuzstājīgākā aromāta daļa un var saglabāties vairākas stundas, tā ir kā fiksators un bāze, lai saturētu aromāta buķeti. Bāzei mēdz izmantot Pačūlijas, vīraka, kokosrieksta, Muskusa, sausas koksnes, ozolkoka sūnas..

Turklāt kopš iestāšanās Eiropas Savienībā smaržu ražošanā nav ļauts izmantot dzīvnieku izcelsmes izejvielas. Sintizē, piemēram, muskusa (sekrēts, ko iegūst no Ķīnā, Tibetā, Nepālā mītoša bezragu brieža dziedzeriem) un ambras (vaļu izdalīta substance, kas veidojas tā zarnu traktā un pēc izkļūšanas no organisma, gadiem ilgi peldot okeānā un atrodoties saskarē ar sāļo ūdeni un citiem dabas elementiem, iegūst patīkamu, saldenu, ar koksnes aromāta niansēm apveltītu aromātu). Gan muskusu, gan ambru izmanto kā fiksatoru, lai parfimērijas izstrādājumam piešķirtu noturību. Sintizējot veido lielākas molekulas, tās ir pamatnotis noturīgākas un ilgstošāk, tā, piemēram, sirds notis smaržām  izpaužas aptuveni piecas sešas stundas, taču tualetes ūdeņiem  – vien pāris stundu.

Smaržas iedala pēc aromātisko vielu koncentrācijas:

  • visnoturīgākā un intensīvākā no smaržām ir parfīms (Soie de parfum - SDP) ir ar parfīma esences koncentrāciju 15-18%;

  • pēc intensitātes un noturības lieliskas ir smaržas ( Eau de parfum - EDP), ar aromātisko ingredientu koncentrāciju  8 - 15%;

  • vieglākas pēc intensitātes un noturības ir tualetes ūdens ( Eau de toilette - EDT), ar aromātisko eļļu un esenču koncentrāciju 4 - 10%;

  • ar viegli gaistošu un mazāk intesīvu aromātu ir odekoloni (Eau de cologne - EDC) un smaržūdens ( Eau Fraiche - EF ), ar aromātisko eļļu un esenču koncentrāciju 2 - 5%.

 

Nāc un izvēlies sev un mīļajiem aromātus, šeit!