Kā izvēlēties mauriņa traktoru?

Ziņojums ir pievienots Xnet.lv, marts 06, 2018

Foto: Shutterstock.com

 

Pavasaris ir jau tepat aiz stūra un ar nepacietību gaida, kad ziema paliks rāma, lai varētu sākt dabas atjaunošanas darbu, apzaļumojot kā kokus un dārzus, tā arī pagalmus. Pavasaris ir gatavs jaunajai sezonai, bet vai Tu esi? Iespējams Tev prātā pavīdējusi doma par jaunu zāles pļāvēju sākot jauno pavasara sezonu, ja tā, tad turpini lasīt mūsu speciālistu sagatavoto rakstu, kur atradīsi informāciju, kādi mauriņa traktori ir piemēroti tieši Tavam pagalmam!

Kad mauriņa traktori ir vislabākā izvēle?

Gluži kā katram gadalaikam ir piemērots savs apģērbs, tā arī katram dārzam un pagalmam piemērota sava zāliena kopšanas tehnika. Šodien pieejamais tehnikas klāsts ir gana plašs:

 • zāles pļāvēji (benzīna vai elektriskie);

 • trimmeri;

 • raideri;

 • mauriņa traktori;

 • roboti (līdzīgi i-robot - grīdas uzkopšanas robotiem).

Visas šīs iekārtas ir savā starpā atšķirīgas un katra piemērota saviem darba apstākļiem, tomēr viens noteikums tām visām ir kopīgs – pļaujamajai platībai jābūt maksimāli bez šķēršļiem – akmeņiem, kurmju rakumiem, celmiem, zariem u.c., jo tie ne tikai sarežģī Tavu darbu, bet arī bojā tehniku. Lai zinātu, vai Tavā gadījumā mauriņa traktori būs vispiemērotākie, savu situāciju apskati, atbildot uz šiem jautājumiem:

 • Vai pļaujamā platība ir vismaz 2000 m2?

 • Vai Tev ir piemērota telpa, kurā uzglabāt traktoru?

 • Vai Tev labprātāk pļauj zāli nevis staigājot, bet sēdus?

Ja uz visiem Tava atbilde ir “JĀ”, Tavā priekšā ir izvēle – raideris vai mauriņa traktors. Atšķirībā no raideriem, kas paredzēti regulārai īsas zāles pļaušanai un piedāvā tikai zāles nopļaušanas un mulčēšanas (sasmalcināšanas) funkcijas, mauriņa traktori der zālei, kas ir līdz pat 15 cm augsta, turklāt piedāvā iespēju ne tikai nopļaut un samulčēt zāli, bet to arī izmest uz sānu vai savākt traktoram piestiprinātā grozā. Papildus tam mauriņa traktori ar jaudu, kas ir vismaz 18 zirgspēkus liela, ir izmantojami arī jebkuru citu dārza darbu veikšanai, piekabes vilkšanai, rudenī nokritušo lapu savākšanai un ziemā sniega šķūrēšanai, taču šādā gadījumā jāparūpējas par piemērotiem papildu piederumiem, piemēram, motoreļļu, un noteikti jāraugās, lai pļaušanas mehānisms būtu pacelts maksimālā augstumā un netiktu darbināts.

Foto: Pixabay.com

 

Kā izvēlēties piemērotāko mauriņa traktoru?

Kad ir kļuvis skaidrs, ka Tavam pagalmam vispiemērotākais būs tieši mauriņa traktors, laiks mesties plašajā piedāvājumu klāstā un izvēlēties īsto. Bet kā gan? Mauriņa traktori taču ir tik dažādi! Mēs Tev piedāvājam piecus punktus, pēc kuriem vadīties, lai ar savu izvēli Tu trāpītu tieši mērķī, un tie ir:

 • darba platums;

 • dzinēja jauda;

 • gabarītu izmērs;

 • pārnesuma kārbas tips;

 • manevrēšanas trajektorijas lielums.

Turpinājumā par katru no tiem nedaudz sīkāk.

Darba platums

Šis ir viens no galvenajiem faktoriem, pēc kā iedalāmi mauriņa traktori. Latvijā pieejamās tehnikas darba platums ir no 77 cm līdz par 137 cm, un šejienes saimnieku vidū populārākais ir vidējais aritmētiskais – 107 cm platums. Mauriņa traktori ar lielāku darba platumu ir piemēroti lielākām pļaušanas platībām un ātrākai darba veikšanai, savukārt tie, kam ir mazāks darba platums, ir labi piemēroti augļu dārzu kopšanai, kur ir svarīgi spēt izbraukt ar traktoru starp kokiem, krūmiem un citiem objektiem.

Dzinēja jauda

Nākamais īpaši svarīgais faktors, ko Tev noteikti jāņem vērā, izvēloties dārza tehniku, ir dzinēja jauda. Parasti traktora jauda ir no sešiem līdz pāris desmitiem zirgspēku, bet Latvijā visplašāk pieejami ir 12 ZS jaudīgi mauriņa traktori, savukārt vispieprasītākie un populārākie ir tieši 18 zirgspēkus jaudīgie traktori. Viens svarīgs noteikums, kas darba platumu vieno ar dzinēja jaudu: jo lielāks darba platums, jo lielākai jābūt dzinēja jaudai. Ja izvēlies traktoru ar salīdzinoši mazu pļaušanas diametru, jo jaudīgāks būs tā motors, jo ātrāk un kvalitatīvāk Tu varēsi paveikt darbu. Liela dzinēja jauda ir nozīmīga arī gadījumā, ja izvēlies zāles savākšanas tehniku, jo tieši no asmeņu radītās gaisa plūsmas ir atkarīga zāles nonākšana savācējgrozā.

Foto: Pixabay.com

 

Gabarītu izmērs

Loģisks, vienkārši saprotams un reizē svarīgs priekšnoteikums, kas jāņem vērā kā iegādājoties dārza tehniku, tostarp mauriņa traktoru – tam ir jāder perfekti. Jeb citiem vārdiem – raugies, lai traktora gabarīti būtu mazāki nekā Tavas durvis Tavā garāžā, šķūnī vai citās telpās, kurā Tu plāno uzglabāt šo tehniku. Atceries, ka mauriņa traktori NEDRĪKST stāvēt ārā, zem klajas debess, kur to var sabojāt lietus, sniegs, sals un uzkaršana saulē, tāpēc tik svarīgi ir jau pirms iegādes brīža saprast, kāds var būt mauriņa traktora maksimālais platums.

Pārnesuma kārbas tips

Mauriņa traktori tā pat kā automašīnas ir pieejami ar divu veidu pārnesuma kārbas tipiem – manuālie un hidrostatiskie (jeb “automātiskie”). Ar manuālo transmisiju aprīkoti mauriņa traktori būs lētāki, taču tiem ir viens liels mīnuss – tiem nav sajūga pedāļa, tāpēc, lai mainītu darba ātrumu, traktors ir pilnībā jāaptur. Ja nevēlies tādu raustīšanos, izvēlies “automātu”, kas laideni palielina vai samazina ātrumu atkarībā no spiediena sistēmā, ko visbiežāk vadītājs kontrolē ar sviru, kas atrodas uz riteņa pārsega blakus krēslam.

Manevrēšanas trajektorijas lielums (MTL)

Šis rādītājs atbild par to, cik viegli Tev būs appļaut dažādus priekšmetus, izpļaut stūrus un apgriezties. Lielākoties Latvijā pieejami mauriņa traktori ar 40 – 60 cm lielu MTL. Izvēloties traktoru, ņem vērā – jo mazāks cipars, jo labāka manevrēt spēja.

Foto: Pixabay.com

 

Šie ir galvenie faktori, pēc kuriem vadoties, mauriņa traktori veikalā vairs nesagādās raižu pilnus brīžus. Ja esi gatavs satikt savu jauno pļāvēju, apskati mūsu veikala piedāvājumu un izvēlies sev tīkamāko! Zini kādu, kas nevar izlemt? Padalies ar šo rakstu!