10 argumenti, kas jāņem vērā, izvēloties attīstošās rotaļlietas

Ziņojums ir pievienots Xnet interneta veikals, septembris 26, 2017

 

Foto: Shutterstock.com

Krāsu, formu un funkciju pārbagātība rotaļlietu pasaulē ne vienam vien var sajaukt galvu – kā lai izvēlas mazulim ne tikai tīkamāko, bet arī labāko un piemērotāko? Vai tiešām ir svarīgi ņemt vērā uz rotaļlietas norādīto marķējumu? Tālāk ir apkopoti 10 ieteikumi, kas palīdzēs saprast un izvēlēties!

 

1. Rotaļlietas marķējums par atbilstību līdz 3 gadu vecumam

Lai arī varētu šķist, ka marķējums ar vecumu ir vien ražotāju izdomājums, lai liktu ik pēc dažiem gadiem nomainīt visu bērna rotaļlietu sortimentu, tā nebūt nav. Pirmkārt, jāpievērš uzmanība tam, vai rotaļlieta ir vai nav piemērota bērniem līdz trīs gadu vecumam. To uzskata par robežu, kad bērni pārtrauc pasauli izzināt caur muti un vairs necenšas it visu pagaršot.

Rotaļlietām, kas ir piemērotas bērniem līdz trīs gadu vecumam, nav sīku detaļu, ar kurām varētu aizrīties, kā arī visi elementi ir pārbaudīti – vai tie nevar notrūkt vai noplīst, tādējādi radot risku aizrīties. Vecākiem bērniem paredzētās rotaļlietās dažādu detaļu noteikti būs vairāk.

Statistika par to, cik bērnu katru gadu nonāk slimnīcās, aizrijoties ar kādu sīku priekšmetu, ir visai drūma, tādēļ pret šādu risku nevajadzētu izturēties pavirši.

Lai noteiktu, vai rotaļlieta vai kāds tās elements nevar aizsprostot maza bērna traheju, tiek veiktas pārbaudes. Tiek uzskatīts, ka minimālais pieļaujamais vienas atsevišķas detaļas izmērs ir 3x6 centimetri. To pārbauda, ievietojot detaļu īpašā caurulītē, kas imitē bērna rīkles izmēru. Bet var veikt arī vienkāršu testu mājās – ja rotaļlieta var tikt brīvi ievietota tualetes papīra kartonā, tad mazulis, iespējams, ar to var aizrīties.

 

2. Rotaļlietas piemērotība noteiktam vecumam

Papildu drošības marķējumam attiecībā uz bērniem līdz 3 gadu vecumam noteikti ir jādomā par to, vai rotaļlieta ir piemērota noteiktam vecumam. Ikkatrā vecumposmā mainās bērnu izpratne par pasauli, lietu kārtību, kā arī spējas un motorikas kustības.

Mazākā vecumā primārā rotaļlietu funkcija ir izklaidēt, novērst uzmanību nepieciešamības gadījumā un attīstīt sīko motoriku, savukārt nedaudz lielākā vecumā – palīdzēt izzināt pasauli un apgūt kaut ko jaunu.

Kāpēc svarīgi izvēlēties vecumam atbilstošas attīstošās rotaļlietas? Ir visai daudz iemeslu – lūk, daži no tiem:

  • Pārāk vienkāršas attīstošās rotaļlietas (kas paredzētas jaunākiem bērniem) ātri vien sāks garlaikot. Piemēram, bērnam, kurš jau pats lasa, zīdaiņiem paredzētās grāmatas sagādās visai maz prieka;

  • Pārāk sarežģītas attīstošās rotaļlietas var samulsināt, sabojāt izpratni par konkrēto aktivitāti vai  vienkārši neinteresēt. Piemēram, mēģinot ieinteresēt bērnu pužļu likšanā, piecu gadu vecumā nav nekādas jēgas sākt ar sarežģītu 1000 gabaliņu laukumu. Bērns vienkārši netiks galā, un šāda neveiksme turpmāk radīs nepatiku pret visu procesu kopumā. Ja bērnu pamazām iepazīstina ar zīdaiņu puzlēm no 4 gabaliņiem un pakāpeniski pāriet uz detalizētākiem laukumiem, bērns nejūtas apmulsis, jo spēles principi ir zināmi;

  • Materiālu piemērotība noteiktam vecumam – arī šis faktors jāņem vērā – kā bērni katrā vecumā izturas pret lietām. Zīdaiņiem patīk grauzt un plēst, tā ir aizraujoša aktivitāte, tādēļ zīdaiņiem paredzētajām grāmatām ir ļoti biezas kartona lapas, ko var pagrauzt, bet nevar tik ātri sabojāt.

 

Foto: Shutterstock.com

 

3. Rotaļlietas izgatavošanā izmantotie materiāli

Šaubu nav – bērniem – tikai to labāko. Bet kā lai izvēlas krāsu un formu pārbagātībā? Vienīgais drošais veids – rūpīga iepakojuma marķējuma izpēte.

  • Auduma rotaļlietas – visiem audumiem, kas izmantoti rotaļlietā, ir jābūt vai nu neuzliesmojošiem, vai arī noturīgiem pret karstumu.

  • Plīša rotaļlietām jābūt mazgājamām (tas parasti ir norādīts uz marķējuma). Tas ir svarīgi, ja ņem vērā, cik bieži rotaļlietas mētājas uz grīdas un tiek ņemtas līdzi pastaigās ārā. Ja ir aizdomas, ka virsmas materiāls pēc mazgāšanas var zaudēt savu izskatu, var meklēt tādas attīstošās rotaļlietas, kas veidotas no frotē vai mīksta, īpaša veida velveta.

  • Visām krāsotajām detaļām jābūt krāsotām ar svinu nesaturošām krāsām. Svins ir ārkārtīgi toksisks materiāls maziem bērniem, līdz ar to ir vērts veltīt nedaudz uzmanības arī šim aspektam. Koka attīstošās rotaļlietas, piemēram, nereti tiek iekrāsotas arī ar dabīgām krāsām, kas ir daudz labāks variants.

  • Visiem izmantotajiem materiāliem jābūt ar CE marķējumu, kas nozīmē, ka tie atbilst striktajām Eiropas tirgus prasībām.

 

4. Izturies piesardzīgi pret iepriekš lietotām rotaļlietām

Kaut arī zaļās domāšanas ietekmē cilvēkiem arvien biežāk šķiet pieņemami atdot savas nevajadzīgās mantas citiem vai arī tās ziedot, pret precēm, kas paredzētas bērniem, jāizturas kritiski – mīkstās mantiņas var uzkrāt putekļus, netīrumus un pelējumu. Tām var būt nodilis marķējums, līdz ar to vēlāk nemaz nebūs skaidrs, vai tās var mazgāt, kādi materiāli izmantoti un tamlīdzīgi.

 

5. Atbilstība saprātīgam skaņas līmenim

Daudzas jo daudzas bērnu attīstošās rotaļlietas ir aprīkotas ar skaņas elementiem. Teorētiski dažādi pīkstieni, skaņa un dziesmiņas padara rotaļlietu interesantāku, taču praktiski tam var būt arī nelabvēlīgas sekas – dažām rotaļlietām skaņas skaļums ir pat pielīdzināms automašīnas signāla skaļumam. Ja šāda rotaļlieta tiek lietota tuvu pie galvas (tieši pie ausīm), var rasties pat dzirdes bojājumi.

 

6. Noslēgta bateriju ievietošanas vieta

Tas ir īpaši svarīgi zīdaiņu un mazu bērnu rotaļlietām – baterijām jābūt ievietotām tā, lai tās nevarētu izņemt bērns (un attiecīgi mēģināt pagaršot, iemest krāsnī vai noslīcināt tualetē). Pērkot ar baterijām darbināmu rotaļlietu, tas ir jāpārbauda.

 

7. Pievērs īpašu uzmanību rotaļlietām, ko var saņemt kā dāvanu atrakciju parkos

Diemžēl šīs rotaļlietas ne vienmēr atbilst drošības prasībām, tādēļ, pirms dot tās bērniem, ir jāizpēta marķējums un jāpārbauda, vai mantiņai nav vaļīgu detaļu, kas var noplīst vai notrūkt.

 

8. Spēļu ieročiem jābūt spilgtiem un izteiksmīgiem

Nav nekas slikts bērniem piemērotā vecumā iegādāties spēļu ieročus, ūdenspistoles un zobenus. Taču svarīgi, lai šie “ieroči” maksimāli atšķirtos no īstajiem ieročiem. Rotaļlietām jābūt krāsainām un spilgtām. Kā arī – bērniem nekavējoties jāmāca, ka nedrīkst tēmēt citiem sejā. Vai vislabāk – vispār netēmēt cilvēku virzienā.

Foto: Shutterstock.com

 

9. Pievērs uzmanību izturībai

Atkarībā no vecuma mainās arī bērnu attieksme pret lietām. Mazākiem bērniem patīk visu grauzt, pagaršot, sašvīkāt un mētāt. Attiecīgi – zīdaiņu rotaļlietām jābūt tādām, kas var izturēt visas šīs skarbās rotaļāšanās izpausmes. Nav jēgas pirkt smalku bērnu tējas servīzīti un bēdāties, ka tā sadauzīta sīkās drumslās. Vai nu jāizvēlas izturīgs materiāls, vai arī jāpagaida ar tējas dzeršanas ballītēm līdz lielākam vecumam. Tajā pašā laikā ir vērts pirkt kvalitatīvas attīstošās rotaļlietas no labiem materiāliem, kas kalpos ilgi, būs mazgājamas un nezaudēs savu kvalitāti. Tā bērni arī mācās, ka lietas var kalpot ilgi un tās var atstāt jaunākiem brāļiem vai māsām.

 

10. Ņem vērā bērna intereses

Bērna rotaļlietu skapī jābūt sabalansētām spēļu iespējām – gan dažādiem veidošanas klučiem, gan mīkstajām mantiņām, gan lellēm un grāmatām. Pat ja kādā vecumposmā topā ir viena konkrēta rotaļlietu grupa, jāraugās, lai tā nenomāc pārējās kategorijas, lai brīdī, kad intereses mainīsies, būtu pieejamas arī citas opcijas.

 

Ja ir aptuveni skaidrs, kādas rotaļlietas vēlies iegādāties vai dāvināt, ielūkojies Xnet.lv – tur plašā klāstā ir atrodamas lieliskas mantiņas visu vecumu bērniem.